Vantaan Hämeenkylän vanhaan varastorakennukseen saneerattu 10 000 neliöinen uusi K-Rauta-myymälä on luovutettu tilaajalle joulukuun 2024 alussa. Huhtikuun alussa alkanut urakka sisälsi hallin jakamisen myymäläksi ja varastomyymäläksi, vanhojen betonisivujen uudelleenverhoilun sekä talotekniikan ja sisäpintojen uusimisen. Lisäksi piha-alue asfaltoitiin ja sinne rakennettiin puutarhamyymälä ja noutokatos.
Erityinen piirre uudessa K-Raudassa ovat varastomyymälän ajorampit, jotka rakennettiin helpottamaan tavaran noutoa. Myymälään rakennettiin Suomen ensimmäinen drive in -halli, jonka lämpimissä sisätiloissa voi huristella jopa 5 000 neliön alueella sekä henkilö- että pakettiautolla. Drive in -halli helpottaa huomattavasti kaikenlaista lastausta varsinkin koiranilmalla.
”Tiukasta aikataulusta huolimatta rakennusurakka valmistui hienosti aikataulussa. Kiitokset tilaajalle, aliurakoitsijoille ja yhteistyökumppaneille hyvin sujuneesta yhteistyöstä”, työmaainsinööri Petri Suojansalo kiittelee.