VR:n pyörätuotantohallin harjannostajaisia vietettiin Pieksämäellä

Pieksämäen uusi VR:n pyörätuotantohalli saavutti tärkeän etapin, kun työmaalla vietettiin harjannostajaisia 7.11. 🚧🎉

Tilaisuudessa mm. VR:n asennushenkilöstö pääsi ensi kertaa tutustumaan uuteen tuotantoympäristöön. Päivään kuului työmaakierros, puheenvuoroja sekä yhteinen ruokailu. Työt työmaalla käynnistyivät kesäkuun vaihteessa ja uusi halli luovutetaan tilaajalle 28.11.2025. Rakennustyö Salminen toteuttaa hankkeen pääurakkana.

Uuteen, noin 950 m²:n suuruiseen tilaan asennetaan moderni sorvi junien pyörien valmistukseen. Lisäksi halli saa täysin uuden tuotantolinjan pyörien ja kokoonpanoon. Rakennustyön kokonaisuuteen kuuluu myös logistiikka-alueen rekkatien pohjatyöt sekä piha-alueen asfaltointi.

”Hanke etenee kohti loppua saumattomassa yhteistyössä ja aikataulussa. Urakassa on ollut paljon uusia toimijoita, ja yhteistyö on toiminut erinomaisesti – kiitos kaikille mukana olleille!” Rakennustyö Salmisen vastaava työnjohtaja Jonne Juvonen kertoo.

Työmaalla siirrytään nyt viimeistelyihin: lattiapinnoitukset sekä itselleluovutukset ovat vielä käynnissä, mutta talotekniikka on jo lopullisessa käytössä.